• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Учнівські лісництва

/Files/images/6.JPGК А Р Т А

розміщення учнівських лісництв

Липовецьким шкільним лісництвом створена екологічна стежка
до Липовецького озера "Морське око"

/Files/images/схема.jpg

ПАСПОРТ НА ЕКОЛОГІЧНУ СТЕЖКУ

ДО ЛИПОВЕЦЬКОГО ОЗЕРА «Морське око»

Розташування: маршрут екологічної стежки проходить по селу Липовець та прилеглій території.

Землекористувач: Липовецька сільрада, Хустське ЛДГ, паї громадян.

Проїзд: починається маршрут екологічної стежки від Циганського звора , маршрут пішохідний; дорога ґрунтова, частково з твердим покриттям; є місця для відпочинку. Село Липовець розташоване в 25 км від районного центра – м. Хуст. Добратися сюди можна з райцентру рейсовим автобусом «Липча-Липовець».

Значення екологічної стежки: екологічна стежка створена з метою проведення навчальної і пропагандистської роботи з питань охорони природи, екологічного виховання учнів, ознайомлення з історією рідного села, його екологічними проблемами.

Мета екологічної стежки:

- навчальна – закріпити знання учнів про різноманітність водних та навколо водних рослин, деревних, чагарникових, рослин місцевої флори, ознайомлення з орнітофауною лісу,гідро біонтами озера з рідкісними та зникаючими видами рослин, вивчення екологічних проблем озера, рідного села, пошук шляхів їх розв’язання, розвиток сільського зеленого туризму;

- розвиваюча – розвивати в учнів спостережливість, пізнавальний інтерес, широке залучення учнів для практичної природоохоронної роботи;

- виховна – відродження духовності, здійснення екологічного та естетичного виховання.

Короткий опис маршруту: екологічна стежкадовжиною 5 км розрахована на учнів старшого шкільного віку та туристів. Маршрут пішохідний, зручний. При проходженні екологічною стежкою учні та туристи знайомляться з історією села,водними джерелами , вивчають видовий склад місцевої флори, фауни, правила поведінки в природі, знайомляться з об’єктами «зеленого туризму».

Екскурсійні об’єкти:

Зупинка 1. Школа. Музей

Зупинка 2. Циганський звор. Водяний млин

Зупинка 3. Мішаний ліс

Зупинка 4. Липовецьке озеро ”Морське око”

Зупинка 5. Криниця. Відпочинок

Зупинка 6. Великий та Малий Черлений камінь. Водоспад

Стан екологічної стежки: хороший.

Режим користування: шкільні та дорослі екологічні екскурсії, ведення спостережень, досліджень. Відпочинок з обмеженим розпалюванням вогнищ.

Заборонено: забруднювати озеро, прибережні смуги, зривати квітучірослини, ламати гілки дерев, руйнувати мурашники, гнізда птахів, розпалювати вогнища.

Необхідні заходи: розчищення джерел, охорона рідкісних рослин, тварин, встановлення інформаційних, природоохоронних щитів, закличних плакатів.

Охорону маршруту здійснюють: гуртки«Юні лісівники-дендрологи» Липовецької ЗОШ І-ІІІ ст. Хустської рай СЮН.

Маршрут розроблений членами гуртка «Юні лісівники-дендрологи» Липовецького шкільного лісництва Хустської рай СЮН

/Files/images/Морське око 2.JPG/Files/images/Морське око.JPG

ВСТУП

Село Липовець розташоване неподалік міста Хуст у мальовничих горах на правобережжі річки Ріка. Липовець прилягає до східного схилу гори Тупий і тягнеться до південно-східного схилу гори Клобук. Село виникло в 1989 році і є одним із наймолодших сіл Хустського району.

Походження назви села походить від назви повноводного потоку, на березі якого росло безліч лип. У селі є кілька джерел мінерально-лікувальних вод, якими лікуються місцеві мешканці та жителі навколишніх сіл.

Поблизу села є унікальні витвори природи – скелі Червоного та Сірого туфів вулканічного походження. Червоний камінь – стрімка скеля з голого рудого каменю, біля скелі немає рослинності, хоча навколо буяє розкішний ліс. Біля підніжжя Червоного каменю завжди відчутне тепло, тут є гарячі місця, на яких взимку тане сніг.

У горі Борбільово над селом збереглися рештки печери, де за легендою ховали награбовані багатства розбійники.

Село прекрасне за будь якої пори року, навіть засипане снігом взимку, коли все довкола засинає у зачаровані тиші. Всі струмочки та криниці тоді скруті кригою та в глибині льоду б’ють джерела, а озеро Морське око дивиться в небо і не може його здолати мороз. Це озеро вулканічного походження, знаходиться на висоті 526 метрів над рівнем моря, глибина більше 45 м, площа 300 кв. м, не замерзає.

Щодо екологічної чистоти і різноманітності природи село є дійсно одним з найкрасивіших у районі. Влітку тут є багато грибів, на пошук яких з’їжджаються люди з цілого району. В селі дуже чиста джерельна вода. Село має непогану туристичну перспективу щодо сільського зеленого туризму.

/Files/images/липовець_cr.jpg

Зупинка 1. Школа. Музей.

В 1951 році в присілку відкрили семирічну школу, яка розмістилася у трьох найманих будинках. А в 1953 році силою громади селяни спорудили нову школу для дітей. У 1977 році у Липовці відкрито середню школу.

В цій школі вчителювала упродовж двох років українська поетеса Миколая Божук. У багатьох поезіях оспівувала красу і велич природи села. Зараз її ім’ям названа одна з центральних вулиць села.

Поряд знаходиться музей історії села Липовець, яким керує Іван Гернешій. У 1988 році Липовець одержав статус гірського населеного пункту.

/Files/images/липовець 2.JPG/Files/images/липовець 3.JPG

/Files/images/липовець 4.JPG

/Files/images/липовець 5.JPG/Files/images/липовець 6.JPG

Зупинка 2. Циганський звор. Водяний млин.

Раніше в Липовці були повноводні потоки, на яких працювало 5 водяних млинів. На сьогодні залишився один водяний млин , який працює на енергії води найбільшого з потоків Циганського звору Місцевий коваль розповідає про його роботу. На велике колесо падає вода і приводить його в рух, колесо рухає вал і друге колесо, зубці якого почергово потрапляють на веретено із залізним валиком. Валик крутить кам’яні жорна в «тулубі» складеному з дерев’яних брусів. Зерно засипається у спеціальний барабан. Стіни зведені з каменю. Односельці задоволені: вони в млині дотепер мелють кукурудзу, пшеницю, ячмінь та інші зернові культури.

/Files/images/липовець 7.JPG/Files/images/липовець 8.JPG

/Files/images/липовець 9.JPG

Зупинка 3. Мішаний ліс

Ліси Закарпаття – унікальний природній комплекс, головний середовиществорюючий фактор, який впливає на екологічну ситуацію, водний та кліматичний баланс.

За віком ліс поділяють на молодняк (перші 20 років), жердинник (21-40 років), достигаючий (61-80 років), стиглий (81-100 років). Протягом кожного вікового періоду відбувається систематичне відмирання дерев. Природне зріджування регулюють за допомогою рубок.

Ліс – середовище проживання приблизно ¾ всіх видів рослин, тварин.

/Files/images/липовець 10.JPG

Ліс – середовище проживання приблизно ¾ всіх видів рослин, тварин.

Знайомство із деревами і кущами розпочинаємо із дуба звичайного (QuercusroburL), який займає перший ярус лісу. За особливо сприятливих умов він досягає висоти 40-50 і діаметра 1-1,5 м. У більшості випадків він живе 500-а іноді й до 2000 років: 120-200 перших років життя росте у висоту,а в товщину-весь час,хоча після 100-120 року приріст у діаметрі дуже уповільнюється. У нашій країні зростає 23 видів.

Не можемо залишити без уваги і вічнозелену струнку красуню сосну звичайну (Pinus silvestris L).

/Files/images/липовець 11.JPG

Сосна має велике значення. Із неї одержують скипидар та каніфоль, її деревину вважають чи не найціннішою – вона легка, має приємний смак.

Росте бук звичайний (FagussilvaticaL) ялина (смерека) (PiceaADietr) і т. далі. Другий ярус формує ліщина звичайна, береза бородавчата, бук, вільха зелена, терен, який утворює цілі зарості, шипшини собачої та інших кущів.

Початком ранньої весни можна вважати цвітіння ліщини звичайної –CorylysavellanaL. В весняний період відбувається їхнє запилення і запліднення – запорука майбутнього врожаю горіхів. Ідучи весняним лісом, ніби поринаєш у весняні розливи повені квітів. Весняне сонечко тільки починає торкатися своїми промінчиками землі, а вже з’являються тоненькі листочки перших квітів весни – первоцвітів. Ще навкруги лежить сніг, а на проталих територіях радують око тендітні квіти шафрану Гейфеля (CrocuseuffelianusHerb.), проліски дволистої (ScillabifoliaL.), первоцвіту весняного (Primula), підсніжників звичайних (GalanthusnivalisL.), білоцвіту весняного (LeucojumvernumL.). Голубими зірочками сяють квіти печіночниці благородної (HepaticanobilisMill.). Значно покращився стан популяції барвінку малого (Vincaminor) та анемони дібровної (AnemonenemorosaL.).

Первоцвіти на території нашого села привертають нашу увагу, тому що їх чисельність унаслідок зменшення територій лісу, грабіжницького зривання зменшилась останніми роками. Завдяки нашій природоохоронній акції «Первоцвіт» вдалося переконати місцеве населення берегти місця їх зростання.

Учні ведуть спостереження за станом популяцій первоцвітів, проводять екскурсії з учнями та населенням, вивчають ареал поширення ранньоквітучих рослин, проводять широку агітаційну пропаганду щодо збереження та охорони ефемероїдів. Приймають участь у природоохоронних акціях: «Ялина», «Збережи первоцвіти», «Доля цих квітів у наших руках», «Ліси для нащадків», «Майбутнє лісу у твоїх руках».

/Files/images/липовець 12.JPG/Files/images/липовець 13.JPG

Проходячи по лісу, ми помітили мурашники. Це були руді лісові мурашки (Formica poljctena Forst). Ми вивчаємо лісових мурашок, розселяємо мурашники, вивчили систему біологічних заходів боротьби зі шкідниками лісових культур. Досліджували збудників хвороб лісу.

/Files/images/липовець 14.JPG/Files/images/липовець 15.JPG

Ліс – домівка для багатьох тварин. Фауна ссавців досить різноманітна на території озера. Це є популяція оленя, козулі європейської, кабана, зайця-русака борсука, лисиці.

Можна в лісі зустріти лисицю. Тіло у неї довге, приземисте, голова з видовженою гострою мордою, великі загострені вуха, очі з вертикально-овальною зіницею. Довжина тіла рудої лисиці – 60-90 см, хвоста – 40-60см, маса – 6-10 кг. У більшості випадків колір спини яскраво-рудий, з нечітким темним візерунком, черево біле, іноді чорне. Лисиця надає перевагу відкритій місцевості.

/Files/images/липовець 16.JPG

Зупинка 4. Озеро Липовець.

Головною визначною пам'яткою села, безумовно, є високогірне озеро «Морське око», розташоване на висоті 526 м. н.р. м. Озеро вулканічного походження. Гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення – є як ландшафтною, так і історичною цінністю. Озеро заповнює круглу западину бокового кратера, стародавнього вулкана, на східному схилі якого воно розміщене.

Діаметр озера близько 32 метрів. В охоронних документах вказується глибина – 45 метрів і більше, хоча «на око» у ньому не більше п'яти-семи метрів глибини. В озеро не впадає жоден потічок чи струмочок, зате з озера витікає повноводний струмок, який живить цілий каскад рибників. В озері живуть рідкісні риби та безхребетні тварини. Десь на глибині дрімають у мулі здоровенні коропи карасі, сазани, щуки, іноді сколихуючи тиху поверхню. Проте воно ніколи не висихає, а взимку не замерзає. Відразу після зими – вода кришталево чиста, а на дальньому від альтанок боці озера, під молодим буком, видніється «темна пляма», як кажуть місцеві, розлам, з якого відбувається наповнення озера водою.

Довкола – неймовірно красиво. Тиша, спокій, розміреність. З берега «Морського ока» просто фантастичний вид на долину, у якій лежить село. В 50 метрах нижче озера – приватний рибник, не менш гарний, ніж саме озеро.

/Files/images/липовець 17.JPG

Місцеві розповідають дивовижну історію проте, що колись озеро було не на тому місці, де зараз, а вище по схилу. Це місце називається «Казан».

Схили «Казана» були дуже крутими й у нього часто падали й потім тонули корови. Місцеві вирішили засипати озеро. На дні «Казана» дотепер видно залишки великих каменів. Кажуть, що через певний час після того, як озеро було засипано, воно з'явилося в новому місці, в 1507 метрах нижче, де й розташовується донині.

/Files/images/липовець 18.JPG/Files/images/липовець 19.JPG

/Files/images/липовець 20.JPG/Files/images/липовець 21.JPG

Зупинка 5. Криниця. Відпочинок

На шляху стежки знаходиться криниця. Вона наповнена холодною чистою слабо мінералізованою водою. Знаходиться нижче рівня лісу.

На цій вологій місцевості ростуть такі рослини: орляк звичайний, медунка темна, зірочки маленькі, калюжниця болотна, незабудка лісова і анемона дібровна; серед тваринного світу – саламандра плямиста, ящірка прудка.

/Files/images/липовець 22.JPG/Files/images/липовець 23.JPG

/Files/images/липовець 24.JPG

/Files/images/липовець 25.JPG/Files/images/липовець 26.JPG

Зупинка 6. Великий та Малий Черлений камінь. Водоспад

Трохи осторонь від Морського ока і Казана можна знайти унікальні витвори природи – скелі червоного та сірого туфів вулканічного походження. Червоний камінь – це стрімка гора з голого рудого каменю. біля скелі немає рослинності, хоч навколо буяє розкішний ліс. Менший червоний камінь у народі називається Малий Черлений Камінь. А Великий Черлений Камінь – це велика гора над Малим каменем, точніше все ребро гори представлене кам'яними утвореннями червоного кольору. По цьому ребру гори, до речі, проходить кордон Хустського й Іршавського районів. Біля підніжжя Великого Черленого каменю завжди чути подих тепла, тут є гарячі місця, на яких взимку тане сніг.

І це ще не все. В 2007 метрах нижче озера Морського ока розташований водоспад сумарною висотою 950 метрів. Висота падіння потоку в повноводний період може досягати 57 метрів.

/Files/images/липовець 27.JPG/Files/images/липовець 28.JPG

/Files/images/липовець 29.JPG/Files/images/липовець 30.JPG

/Files/images/липовець 31.JPG/Files/images/липовець 32.JPG

.

Кiлькiсть переглядiв: 1003